Czym jest laser frakcyjny CO2 i jak działa?
Laser frakcyjny CO2 to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych urządzeń, jakie wykorzystuje się w medycynie estetycznej w celu niwelowania objawów starzenia się skóry, skutecznego usuwania przebarwień czy zmniejszenia widoczności rozstępów i blizn. Laser frakcyjny jest urządzeniem emitującym skupioną wiązkę światła o określonej długości fali (w tym przypadku 10600 nm), która po dotarciu do tkanek skóry reaguje z fotoakceptorami – wodą tkankową. Pochłaniając wygenerowaną energię, woda tkankowa zostaje gwałtownie podgrzana, a następnie odparowana, co prowadzi do powstania mikrouszkodzeń w skórze. Ich powstanie stymuluje organizm do tworzenia nowej, zdrowej tkanki oraz kolagenu i elastyny, co przyspiesza regenerację i przebudowę skóry. W IK Clinic pracujemy na najwyższej klasy laserze medycznym Bioxel CO2, który posiada certyfikat CE 0476.
Wskazania do zabiegu laserem frakcyjnym
Do wskazań dla zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 zaliczyć można:
- Objawy fotostarzenia, zmniejszenie gęstości skóry, utrata jędrności skóry;
- Drobne lub głębokie zmarszczki, również wokół ust i oczu;
- Wiotka skóra;
- Rozszerzone pory;
- Ziemisty odcień cery;
- Niejednolity koloryt skóry, przebarwienia;
- Zmiany potrądzikowe;
- Plamy starcze;
- Blizny pourazowe, przerostowe, zanikowe oraz bliznowce i rozstępy.
Dla kogo zabieg laserem frakcyjnym CO2?
Zabieg laserem frakcyjnym CO2 jest przeznaczony dla każdego, kto chciałby poprawić jakość i wygląd skóry w wybranych obszarach ciała, najczęściej jednak w okolicy twarzy, szyi i dekoltu. Na zabieg laserem frakcyjnym CO2 decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, niezależnie od wieku. Zabieg laserem frakcyjnym CO2 sprawdzi się u każdego, kto boryka się z przebarwieniami, rozstępami czy utratą jędrności skóry, a także u osób z rozszerzonymi porami. Zabieg ten jest szczególnie polecany osobom, które zmagają się z bliznami potrądzikowymi, wiotką skórą oraz zmarszczkami. Zabieg laserem frakcyjnym jest także świetną propozycją dla kobiet po ciąży i okresie karmienia piersią, ponieważ widocznie ujędrnia on skórę brzucha oraz piersi.
Przygotowanie do zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego
Zabieg laserem frakcyjnym CO2 nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Należy jednak zwrócić uwagę na wymienione poniżej przeciwwskazanie względne i wykluczyć je z odpowiednim wyprzedzeniem przed przystąpieniem do zabiegu (depilacja, opalenizna, peelingi, stosowanie leków światłouczulających).
Przebieg zabiegu laserem frakcyjnym CO2
Przed rozpoczęciem zabiegu zbierany jest obszerny wywiad medyczny, który pozwoli wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania. Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, kolejnym krokiem jest oczyszczenie, a następnie znieczulenie miejsca zabiegowego – w tym celu wykorzystuje się krem znieczulający – nakłada się go pod foliową maskę na ok. 30-40 minut. Po upływie czasu, w którym znieczulenie zacznie skutecznie działać, skóra raz jeszcze poddana zostaje oczyszczeniu i dezynfekcji, aby ostatecznie przystąpić do naświetlania obszaru zabiegowego. Podczas trwania zabiegu, pacjent obligatoryjnie musi mieć założone okulary ochronne. Razem ze znieczuleniem cały zabieg laserem frakcyjnym CO2 trwa około godziny (może różnić się w zależności od wielkości obszaru zabiegowego).
Zalecenia po zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego
W zależności od zaleceń lekarza wykonującego zabieg laserem frakcyjnym CO2, zaraz po zakończonym zabiegu można stosować kremy lub maści przyspieszające gojenie miejsca zabiegowego. Muszą to być jednak produkty przeznaczone do stosowania po zabiegach laserowych. Przez okres 4 tygodni należy bezwzględnie unikać ekspozycji miejsca zabiegowego na promieniowanie słoneczne, a przebywając na zewnątrz pomieszczeń, należy stosować krem z filtrem UV o wartości 50 SPF. Obszar poddany zabiegowi należy oczyszczać za pomocą wody termalnej/przegotowanej z dodatkiem mydła hipoalergicznego. Należy bezwzględnie unikać pocierania miejsca zabiegowego ręcznikiem – zaleca się osuszanie skóry poprzez delikatne przykładanie ręcznika papierowego. W pierwszych dniach po zabiegu warto powstrzymać się od stosowania kosmetyków, które mogą podrażnić obszar zabiegowy (toniki, mleczka, kremy). W tym samym czasie niewskazane jest korzystanie z ogólnodostępnych basenów, sauny, jacuzzi oraz siłowni. Jeśli miejsce pozabiegowe musi zostać przykryte ubraniem, należy sięgnąć po luźną, przewiewną odzież, aby nie powodować dodatkowych podrażnień.
Laser frakcyjny CO2 - efekty
Na czas gojenia oraz końcowy efekt wpływ ma wiele czynników – wiek pacjenta, stan skóry, tryb życia, dieta, a także stosowanie się do zaleceń i pielęgnacja skóry po zabiegu. W pierwszych dniach po zabiegu skóra jest czerwona, obrzęknięta i może pojawić się drobne krwawienie. Po kilku dniach pojawiają się strupki (co jest naturalnym procesem gojenia po zabiegu), skóra może się złuszczać i zaczyna przyjmować lekko brązowy kolor, jako oznaka gojenia się skóry. Pierwsze odczuwalne efekty w postaci zwiększenia napięcia skóry pojawiają się już w pierwszych dniach od zabiegu. Efekt w postaci wygładzenia skóry, wyrównania jej kolorytu czy spłycenia zmarszczek będzie postępował w miarę trwania procesu gojenia i z czasem będzie coraz bardziej widoczny. Po całkowitym wygojeniu miejsca zabiegowego (co w zależności od osobistych predyspozycji może trwać od kilku tygodni do 3 miesięcy) możemy liczyć na trwałą poprawę jakości skóry poddanej zabiegowi. Na końcowy efekt należy zaczekać nawet do 6 miesięcy – w tym czasie następuje przebudowa skóry właściwej, wytworzenie nowych włókien kolagenowych i elastyny. Po zakończeniu procesu gojenia obserwuje się widoczne zwężenie porów, zmniejszenie widoczności blizn, rozjaśnienie przebarwień, a skóra wygląda na młodszą i bardziej promienną. Dla przyspieszenia gojenia się skóry, odbudowy oraz stymulacji nowych włókien kolagenowych zaleca się łączenie lasera frakcyjnego z osoczem bogatopłytkowym.
Laser frakcyjny CO2 - minimalne ryzyko powikłań
Jako że w trakcie zabiegu dochodzi do naruszenia jedynie około 20% obszaru ciała, ryzyko pojawienia się powikłań jest minimalne. Zaraz po zabiegu może pojawić się punktowe krwawienie oraz rumień, jednak objawy te zazwyczaj utrzymują się do 3 dni, a całkowicie ustępują w ciągu tygodnia. Złuszczanie naskórka zwykle trwa 3-7 dni, a rany goją się maksymalnie w 2 tygodnie. Już w trakcie gojenia rozpoczyna się proces produkcji nowego kolagenu i zauważalne są pierwsze efekty. Ich widoczność wzrasta stopniowo w ciągu 3 do 6 miesięcy, a po upływie tego czasu osiągane są w pełni widoczne rezultaty. Aby były one jak najlepsze, najczęściej zaleca się zastosowanie lasera frakcyjnego od 2 do 4 razy, zachowując 4-5 tygodni odstępu, w zależności od intensywności poprzedniego zabiegu oraz zaleceń lekarza przeprowadzającego zabieg.
Przeciwwskazania do zabiegu laserem frakcyjnym
Przed każdym zabiegiem z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2, należy wykluczyć podstawowe przeciwwskazania. Należą do nich:
- Stosowanie leków światło-uwrażliwiających (retinoidy, tetracykliny do 6 miesięcy przed zabiegiem);
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
- Stosowanie ziół (dziurawiec, nagietek, skrzyp, pokrzywa do 3 tygodni przed zabiegiem);
- Świeża opalenizna (do 5 tyg. przed zabiegiem);
- Nałożenie na skórę w okolicy, gdzie będzie wykonywany zabieg substancji samoopalającej lub zabarwiającej skórę (także metodą natryskową) do 4 tyg. przed zabiegiem;
- Depilacja woskiem lub pęsetą w okolicy poddawanej zabiegowi – na 2 tyg. przed zabiegiem;
- Peelingi w postaci kwasów i mikrodermabrazji (na 4 tyg. przed zabiegiem);
- Ciąża;
- Stosowanie sterydów (krem lub tabletki);
- Cukrzyca;
- Rozrusznik serca;
- Czynna infekcja skóry (np. opryszczka, liszajec);
- Aktywne choroby skóry i tkanki podskórnej (np. łuszczyca, liszaj, kolagenoza);
- Duża skłonność do przebarwień, blizn hipertroficznych i bliznowców (keloidów);
- Padaczka;
- Czynne choroby autoimmunologiczne skóry (np. toczeń układowy, twardzina);
- Zakażenia wirusowe: HIV, WZW;
- Bielactwo, bardzo sucha i wrażliwa skóra.