pixel

Czym jest osocze bogatopłytkowe i jak działa?

Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest z krwi pacjenta, czyli autologicznej. To produkt inżynierii tkankowej. W osoczu stężenie płytek krwi jest znacznie wyższe, niż w przypadku osocza naturalnego, czyli fizjologicznego. Mimo że osocze bogatopłytkowe znane jest i wykorzystywane już od 1987 roku, dziś nowoczesne technologie sprawiają, że rewelacyjnie działa na naszą skórę.

Skoncentrowane płytki krwi w osoczu wraz z dużą zawartością płytkopochodnych czynników wzrostu, wykazują przede wszystkim silne działanie regenerujące. Zastrzyki z osocza goją rany oraz pobudzają tworzenie nowej macierzy, a także regenerują włókna kolagenowe, dając efekt zwiększenia jędrności  skóry. Wykazuje także silne działanie przeciwbólowe, redukuje zapalenia, jak również sprzyja supresji wydzielania cytokin. Co więcej, zmniejsza ryzyko zakażeń uszkodzonych tkanek.

IK Clinic Osocze bogatopłytkowe

Na czym polega zabieg z osoczem bogatopłytkowym, inaczej “wampirzy lifting”?

Cały zabieg rozpoczyna się przez pobranie (najczęściej z górnej kończyny w zgięciu łokciowym) krwi żylnej od pacjenta do specjalnej probówki. Następnie probówka ta umieszczana jest w wirówce, w której podczas wirowania dochodzi do oddzielenia leukocytów i erytrocytów od osocza z płytkami krwi. Koncentracja płytek krwi w osoczu bogatopłytkowym wiąże się z wyższym stężeniem płytkopochodnych czynników wzrostu, które uczestniczą w procesach regeneracyjnych tkanek. Następny krok to aplikacja na skórę pacjenta, przy użyciu strzykawki zaopatrzonej w igłę, którą wykonuje się precyzyjne nakłucia. Taki sposób wykorzystujemy do aplikacji osocza na skórze twarzy, dekoltu, szyi, głowy czy stronie grzbietowej dłoni. Osocze można aplikować także w formie liniowej, na blizny czy rozstępy. Całość trwa około 30- 45 minut. Zabieg przebiega w oparciu o znieczulenie miejscowe powierzchniowe. Czynności wykonywane są w najwyższym stopniu sterylności.

Wskazania do zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego

Osocze bogatopłytkowe znajduje szerokie zastosowanie w medyczne estetycznej. Występowanie rozstępów, owrzodzeń, ran, przewlekłe leczenie blizn, występowanie zmarszczek oraz wiotkość skóry i cienie pod oczami, wypadanie włosów, to wskazania do wykonania zabiegu z wykorzystaniem osocza. Dostawowe iniekcje osoczem bogatopłytkowym wykorzystywane są także w ortopedii i medycynie sportowej, wśród osób chorych na tendinopatie, a także w łagodnej i umiarkowanej postaci choroby zwyrodnieniowej stawów oraz typowych urazach sportowych.

Osocze bogatopłytkowe Bydgoszcz - dla kogo?

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego dedykowane są dla wszystkich osób, które pragną cieszyć się z naturalnego, pięknego wyglądu swojej skóry. To także zabiegi, które dedykowane są dla przyspieszenia rekonwalescencji po zabiegach chirurgii twarzowo-szczękowej i chirurgii ginekologicznej oraz po zabiegach laserowych i radiofrekwencji mikroigłowej

Zabiegi dedykowane są także dla osób, które szukają skutecznego sposobu na pobudzenie odrastania włosów. Wykorzystywana jest w tym celu mezoterapia skóry głowy.

Przygotowanie do zabiegu i przebieg zabiegu

Przed zabiegiem wykonywana jest konsultacja ze specjalistą oraz dokładny wywiad. Ważne jest, aby przed zabiegiem pacjent pił duża ilość wody, aby nie było problemu z pobraniem krwi. Należy zaprzestać przyjmowania aspiryny, antybiotyków, leków wpływających na krzepliwość krwi, a także niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) typu Ibuprofen, Diklofenak, Naproxen, przez około sześć dni przed przyjęciem osocza bogatopłytkowego.

Efekty zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego - “wampirzy lifting Bydgoszcz

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym to gwarancja młodego, świeżego wyglądu skóry naszej twarzy czy dekoltu, a w przypadku głowy –  zmniejszenie ilości wypadania włosów i pobudzenie ich do wzrostu. Naturalny, zdrowy wygląd to jeden z najważniejszych efektów zabiegu. Skóra jest wygładzona, promienna i niezwykle elastyczna. Nie musimy obawiać się tzw. efektu maski. Oprócz poprawy wyglądu fizycznego możemy cieszyć się większą pewnością siebie oraz doskonałym, atrakcyjnym samopoczuciem. 

Zalecenia po zabiegu z osoczem bogatopłytkowym i rekonwalescencja

Po zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego nie zaleca się korzystania z sauny. Należy unikać również gorących kąpieli. Należy również chronić skórę przed słońcem i stosować kremy z filtrem SPF 50. W pierwszych 2-3 dniach po zabiegu należy zrezygnować także z wykonywania intensywnej aktywności fizycznej. To czas rekonwalescencji dla skóry i organizmu. Przez około siedem dni po zabiegu należy ograniczyć także spożycie alkoholu.

Co najważniejsze, należy dbać o higienę miejsc po aplikacji osocza, stosując specjalistyczne medyczne preparaty. 

Zabiegi osoczem bogatopłytkowym - przeciwwskazania

Do przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu z osoczem, należy przede wszystkim infekcja wirusowa o ostrym przebiegu, jak również stany zapalne skóry. Nie można wykorzystywać osocza podczas zaburzeń z krzepliwością krwi. Tego rodzaju zabiegów powinny unikać także osoby, które cierpią na choroby nowotworowe czy autoimmunologiczne. Nie zaleca się wykonywania także w czasie ciąży bądź karmienia piersią.