Toksyna botulinowa, to substancja, która wytwarzana jest przez laseczki Clostridium botulinum. Medycyna znalazła dla niej zastosowanie w formie botoksu – wyizolowane składniki toksyny mogą mieć pozytywny wpływ na niektóre dolegliwości. Medycy zaczęli stosować ją już w 1978 roku, kiedy to ruszyły pilotażowe badania nad wykorzystaniem botoksu w leczeniu zeza. Od tego czasu botoks jest stosowany w wielu dziedzinach medycyny – od okulistyki, przez gastrologię po neurologię. Doskonałym przykładem na to, że toksyna botulinowa może okazać się przydatna, jest także medycyna estetyczna, która od lat wykorzystuje jej działanie paraliżujące mięsień, ograniczając tym samym powstawanie zmarszczek.
W IK Clinic pracujemy jedynie na certyfikowanych preparatach: Botox®, Azzalure oraz Azzulience – dla zapewnienia Państwu najlepszych efektów i maksimum bezpieczeństwa.

Zastosowanie toksyny botulinowej w kosmetologii i medycynie estetycznej

Botoks to substancja medyczna stworzona na bazie wyżej wspomnianej toksyny botulinowej. Preparat podany w kontrolowanych warunkach oraz przede wszystkim w dobrze dobranych dawkach jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, a jego działanie jest widoczne gołym okiem. Toksyna botulinowa podana bezpośrednio w wybraną partię blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, w efekcie czego prowadzi do rozluźnienia mięśnia, poprzez niemożność jego kurczenia się. Dzięki temu skóra staje się napięta oraz pozbawiona zmarszczek. Warto wiedzieć, że wygładzenie istniejących zmarszczek to niejedyna zaleta płynąca z zastosowania botoksu. Botoks stosuje się również podczas leczenia:

 • zmarszczek mimicznych – poprzecznych czoła, pomiędzy brwiami (tzw. „lwia zmarszczka”);
 • zmarszczek wokół oczu (nazywanych popularnie „kurzymi łapkami”);
 • zmarszczek dolnej części twarzy – na brodzie (tzw. „kamienna broda”);
 • uśmiechu dziąsłowego;
 • nadpotliwości dłoni, stóp, pach;
 • bruksizmu;
 • asymetrii brwi.

Zabiegi z użyciem botoksu w Bydgoszcz

Botoks Bydgoszcz

Jak wygląda zabieg z użyciem botoksu

Samo wstrzyknięcie botoksu w wybraną partię ciała nie wymaga specjalnego przygotowania przez pacjenta. Proces ostrzykiwania jest stosunkowo krótki, oscyluje on bowiem w granicach od 10 do około 20 minut. Aby mieć pewność co do tego, że toksyna zostanie wstrzyknięta w odpowiednie miejsce, osoba wykonująca zabieg prosi pacjenta o kilkukrotne napięcie wybranej partii mięśni twarzy. Na tej podstawie lekarz precyzyjnie określa miejsca podania preparatu. Zabieg jest praktycznie bezbolesny – odczuwalny podobnie do ugryzień komara.

Efekty, jakich można się spodziewać po zastosowaniu botoksu w zależności od miejsca podania

Jednym z najbardziej pożądanych, a zarazem najczęściej zauważalnych efektów zastosowania botoksu jest oczywiście wygładzenie. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jedyny wynik, który można uzyskać za pomocą toksyny botulinowej. Botoks wstrzyknięty w gruczoły potowe jest w stanie zahamować nadmierne pocenie się. Tego typu zabieg wykonuje się między innymi w obrębie pach, dłoni, stóp czy twarzy. Kolejnym ważnym efektem stosowania botoksu jest wyeliminowanie bruksizmu, czyli schorzenia polegającego na niekontrolowanym tarciu zębów żuchwy o zęby szczęki. Aby zapobiec ścieraniu się zębów, toksynę należy podać w mięsień żwacz. Dzięki temu mięsień zmniejsza swoją objętość oraz napięcie, wynikiem czego jest wyeliminowanie problemu.

Ile czasu po zabiegu widać efekty?

To kiedy będą widoczne pierwsze efekty, w dużej mierze zależy od miejsca podania preparatu. Przykładowo w przypadku rozluźniania mięśni żwaczy, pierwsze efekty zaniku bruksizmu można zaobserwować już po około 7 dniach. Jeśli natomiast celem jest zlikwidowanie zmarszczek, czas oczekiwania jest znacznie krótszy i wynosi około 3 dni.

mezoterapia igłowa

Krótko o rekonwalescencji oraz zaleceniach po botoksie

Mówiąc o botoksie, nie można zapomnieć również o rekonwalescencji, która podobne jak efekty, jest uzależniona od partii ciała. Najczęściej zaleca się niedotykanie twarzy przez około 3-4 godziny, a także powstrzymać się od jej masowania przez kilka dni, aby zapobiec przemieszczaniu się preparatu. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że nawet do dwóch tygodni po wykonanym zabiegu należy unikać ćwiczeń siłowych, podczas których mimowolnie napinane są mięśnie twarzy, co także skutkować może przesuwaniem preparatu. Przez wzgląd na wydłużoną rekonwalescencję, a także ryzyko pojawienia się niepożądanych obrzęków zaleca się także unikanie spożycia alkoholu, zarówno w dniu zabiegu jak i dzień po.

Przeciwwskazania

Każdy zabieg z wykorzystaniem botoksu jest poprzedzony wywiadem, który jasno wskazuje ewentualne, czasowe przeciwskazania takie jak:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • stosowanie antybiotyków,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • przeziębienie lub osłabienie organizmu,
 • niewydolność serca lub nerek.

Chorobami bezwzględnie wykluczającymi użycie botoksu są choroby nerwowo-mięśniowe, takie jak stwardnienie zanikowe boczne, miopatie, czy SMA, a także miastenia. W ich przypadku wykonanie zabiegu jest niestety niemożliwe.

IK_Clinic Toksyna_botulinowa